Haber

Putin, Kırım Köprüsü saldırısını terör saldırısı olarak nitelendirdi.

Putin, Kırım Köprüsü saldırısını “terör saldırısı” olarak nitelendirdi.

MOSKOVA – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Köprüsü’ne yapılan saldırıyı “terör saldırısı” olarak nitelendirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Köprüsü saldırısının ardından güvenlik toplantısı yaptı. Görüşmeye Rusya Başbakan Yardımcısı Marat Khusnullin, Rusya Federal Güvenlik Servisi Başkanı Aleksandr Bortnikov, Rusya Ulaştırma Bakanı Vitaly Savelyev, Kırım lideri Sergey Aksyonov, Krasnodar Bölgesi Valisi Veniamin Kondratyev ve Rusya’nın Ukrayna’dan ilhak ettiği Herson Vali Yardımcısı katıldı. Toplantının açılışında konuşan Putin, Kırım Köprüsü’ne yapılan saldırıyı “terör saldırısı” olarak nitelendirerek, “Bildiğiniz gibi bu gece yeni bir terör eylemi gerçekleştirildi. Siviller öldü. Bir çocuk yaralandı ve annesi babasız kaldı. Belgorod bölgesinden Kırım’a gitmekte olan aile, “İdareden ve federal hükümetten yaralı kız ve yakınlarına gerekli her türlü yardımı yapmalarını ve bu konuyu kontrol altına almalarını rica ediyorum.”

Köprüdeki hasara ilişkin konuşan Putin, “Köprü yolu ciddi şekilde hasar gördü. Onarım çalışmalarına bir an önce başlanmalı. Kırım Köprüsü’nün kapanması nedeniyle zor durumdaki insanlara destek verilmeli. Rusya Federal Güvenlik Servisi ve Soruşturma Komisyonu gerekli çalışmaları yapmalıdır.” Kırım Köprüsü’nde yaşananları ayrıntılarıyla ortaya koyan Erdoğan, “İki saldırı göz önüne alındığında, köprünün güvenliğini sağlamak için somut öneriler istiyorum.”

Saldırıdan Ukrayna’yı sorumlu tutan Putin, “Rusya’nın buna bir cevabı elbette olacaktır. Rusya Savunma Bakanlığı konuyla ilgili teklifler hazırlıyor.”

“Köprü üzerindeki yolun bir kısmı tamamen yıkıldı”

Rusya Başbakan Yardımcısı Khusnullin, “Köprü üzerindeki yolun bir kısmı tamamen yıkıldı ve yeniden yapılması gerekecek. 15 Eylül’de Kırım Köprüsü’nün bir tarafında, diğer tarafında ise Kasım ayında çift yönlü trafiğe başlamayı planlıyoruz. .”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu