Ekonomi

AB, krizin ortasında Ukrayna’ya füzesavar sistemleri tedarik etme çağrısında bulundu

Avrupa Birliği ülkelerine, Rus güçlerinin Ukrayna şehirlerine yönelik saldırıları devam ederken hava savunmasını güçlendirmek üzere Ukrayna’ya füzesavar sistemleri sağlamaları çağrısında bulunuldu. AB’nin dış politika şefi Josep Borrell, Perşembe günü İtalya’nın Capri kentinde düzenlenen G7 dışişleri bakanları toplantısında bu desteğin aciliyetini vurguladı.

Rusya’nın geniş çaplı işgalinin üzerinden iki yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen Ukrayna’nın ciddi bir mühimmat sıkıntısı yaşadığını belirten Borrell, ABD’nin Kongre’deki Cumhuriyetçiler tarafından engellenen mali yardımındaki gecikmeye ve AB’nin yeterli mühimmatı zamanında teslim edememesine dikkat çekti.

“Patriotlarımız var, füzesavar sistemlerimiz var. Onları her ihtimale karşı bulundukları kışlalarımızdan alıp savaşın sürdüğü Ukrayna’ya göndermeliyiz” dedi.

Bu sistemlere duyulan kritik ihtiyacı vurgulayan Borrell, Ukrayna’nın istikrarlı bir elektrik kaynağı olmadan savaşma kabiliyetinin tehlikeye girdiğini ve bunun da yok olma riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

AB desteğinin arttırılması çağrısı, Almanya’nın Çarşamba günü yaptığı ve hem Avrupa Birliği’ni hem de NATO’yu Kiev’e yardımlarını arttırmaya çağıran çağrının ardından geldi. Ukrayna’nın hava savunmasının güçlendirilmesi konusu İtalya’da bir araya gelen bakanlar arasında önemli bir başlıktı.

Borrell AB’nin harekete geçeceğine olan inancını dile getirdi ancak hızlı hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Borrell ayrıca ABD’deki iç siyasetin Ukrayna’ya yönelik 60.84 milyar dolar değerindeki önemli bir yardım paketini geciktirmesinden duyduğu üzüntüyü de dile getirdi.

Borrell, “Sadece ABD’ye güvenemeyiz. Kendi sorumluluğumuzu üstlenmeli ve ‘oh, ABD yapar’ demeyi bırakmalıyız,” diyerek Avrupa ülkelerinden daha proaktif bir destek çağrısının sinyalini verdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

dogansarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu